You are here
Home > Dzieci i ciąża > Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

W opinii naszej redakcji niezwykle ważne jest to, aby po zajściu w ciążę nie rezygnować ze sportu, ruchu i aktywności fizycznej. W końcu ciąża to nie choroba i nie należy zachowywać się tak, jakby rzeczywiście nią była. Ba, należy wręcz zauważyć, że aktywność fizyczna u kobiet w ciąży jest niezwykle istotna. Jeśli zatem jesteś w ciąży, to pamiętaj o tym, aby być aktywną. Decydując się na wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń pamiętaj o swoim stanie i dostosuj do niego ćwiczenia i planowane wysiłki. Za sprawą takiej postawi zadbasz zarówno o swoje zdrowie, jak i dobre samopoczucie oraz ładną figurę w tym wymagającym dla Twojego ciała okresie. To dzięki temu po porodzie łatwiej będzie Ci wrócić do formy i dawnej sylwetki.

W sieci znaleźć można szeroką gamę sportów i ćwiczeń, które polecane są kobietom w ciąży. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu każda z Was znajdzie dobre dla siebie ćwiczenia w ciąży, które będą dla Was przyjemnością, a nie przymusem. Do takich ćwiczeń bowiem łatwiej jest się zmobilizować.

Jak rodzaj aktywności w ciąży jest odpowiedni dla Ciebie?

Aby nie zostawiać Was samych sobie pragniemy przedstawić kilka aktywności fizyczny, które polecić można kobietom ciężarnym. Bierzcie się więc do lektury, a następnie do praktykowania wybranej aktywności!

Spacery

Spacerowanie i maszerowanie to jedne z najbardziej polecanych aktywności w ciąży. Pozwalają one zarówno na spalanie kalorii, jak i kształtowanie sylwetki z jednoczesnym poprawianiem kondycji i dotlenianiem się. Dodatkowo, jeśli ciężarnej uda się spacerować w miejscu oddalonym od miejskiego hałasu, to ma ona szansę na odpoczynek psychiczny, relaks i odstresowanie się. Zaleca się, aby w ciąży spacerować każdego dnia po około 30-40 minut.

Nordic walking

Nordic walking to forma spaceru i nie ma co tego ukrywać. Jest ona jednak nieco bardziej intensywna, niż tradycyjny spacer. Mimo wszystko śmiało uprawiać ten wysiłek mogą kobiety w ciąży. Muszą one jednak przy tym pamiętać, o dostosowaniu tempa spaceru do sowich możliwości. Tyczy się to również tych Pań, które jeszcze przed zajściem w ciążę praktykowały nordic walking. Pamiętajcie: teraz Wasz organizm jest inny i inne są Wasze możliwości – nie przesadzajcie z nadmiernym tempem! Czas spaceru należy dostosować do swoich sił i poczucia zmęczenia, nordic walking śmiało uprawiać można codziennie.

Pływanie

Pływanie dobre jest niemal dla wszystkich. I świetnie sprawdza się również w przypadku kobiet w ciąży. Pływanie dla ciężarnych pomaga w poprawie kondycji, figury i ogólnej wydolności fizycznej. Jest zbawienne również przy problemach z kręgosłupem i napięciem mięśni (świetnie pozwala problemy te zniwelować). Kobietom w ciąży poleca się 3-4 wizyty na basenie w ciągu tygodnia. Jeśli chodzi o kwestię pływania, to w ciągu godzinnego pobytu na basenie śmiało pływać można cały czas pamiętając jedynie o zmianie tempa pływania – w sytuacji,  w której kobieta jest zmęczona powinna zwolnić tempo.

Decydując się na pływanie w ciąży pamiętaj o tym, aby wybrać basen, w którym szczególnie dba się o jego czystość zarówno w wodzie jak i w przebieralni/toalecie. Nie da się bowiem ukryć, że zarażenie się w ciąży wirusami może być niebezpieczne dla dziecka.

Aerobik dla ciężarnych i inne zajęcia grupowe

Dobrze wiemy, że zmuszenie się do samodzielnych ćwiczeń może być trudne, dlatego chcemy polecić Wam grupowe zajęcia dla ciężarnych. Jeśli do ćwiczeń motywują Cię inne kobiety, to śmiało zapisz się na ćwiczenia aerobowe dla ciężarnych w pobliskim klubie fitness. Treningi dla ciężarnych planowane są w inny sposób niż te tradycyjne, w ich czasie mniej jest ćwiczeń mocno obciążających i intensywnych. Tego typu zajęcia pozwalają na spalenie nadmiaru kalorii i poprawę wyglądu sylwetki.

Aqua-aerobik dla kobiet ciężarnych

Mówiliśmy już o pływalni, a teraz wracamy do wodnych tematów pisząc o ćwiczeniach w wodzie. Awua aerobik w czasie ciąży to świetny pomysł, który pozwala na odciążenie stawów i modelowanie sylwetki. Tu jednak kolejny raz pamiętać należy o przestrzeganiu zasad higieny, aby na basenie nie zarazić się żadnymi wirusami, grzybami czy bakteriami. Przed podjęciem decyzji o takim treningu dla ciężarnych dobrze jest skonsultować się z ginekologiem.

Joga

Joga to relaks, a relaks w ciąży jest bardzo wskazany. Dlatego też szczerze polecamy Ci dołączenie do grupy trenującej jogę, często da się znaleźć nawet specjalną grupę stworzoną z myślą o kobietach w ciąży. Oprócz tego, że joga jest relaksująca, to jest też intensywna i warto pamiętać o tym, aby w stanie błogosławionym dobrać dla siebie odpowiedni zestaw ćwiczeń pomijając te, które mogą nie być wskazane. Dzięki jodze skutecznie spalić można kalorię dbając jednocześnie o swoje stawy, mięśnie i kości. Jeśli chodzi o częstotliwość tego typu treningów, to śmiało udawać możesz się na nie 2-3 razy w tygodniu.

Pilates

Jeśli chcesz w czasie ciąży poprawić siłę swoich mięśni, a także gibkość i ruchomość stawów, to świetnym rozwiązaniem może okazać się uczestnictwo w zajęciach z pilatesu. Pilates stanowi bowiem doskonałą terapię dla kobiet zmagających się z problemami bólowymi narządu ruchów, których wśród ciężarnych przecież nie brakuje. To idealne połączenie aktywności fizycznej w ciąży z leczeniem. Wskazane jest uczestnictwo z 2-3 zajęciach w ciągu tygodnia.

Jakich ćwiczeń unikać w ciąży?

Z pewnością domyślasz się, że w ciąży powinno się unikać części ćwiczeń. Masz rację, a jest ich całkiem sporo. Powinno się unikać: ćwiczeń kontaktowych, sportów walki, nurkowania, lekkoatletyki, surfowania, jazdy na rowerze i na nartach, jazdy konnej, skoków do basenu, wspinaczki, intensywnego tańca i biegania, żeglarstwa, koszykówki, siatkówki czy gimnastyki akrobatycznej.

Jeśli podjęłaś decyzję, że chcesz ćwiczyć w czasie ciąży, to bardzo dobrze. Pamiętaj jednak, aby wybrać sport, który jest bezpieczny i który Ci odpowiada. Nie przesadzaj z treningiem, nie nadwyrężaj się, ale też nie rezygnuj z ruchu całkowicie. Odpowiednia aktywność fizyczna w ciąży sprawi, że przeżyjesz ją lepiej i zdrowiej, co pozytywne będzie i dla Ciebie i dla Twojego dziecka.

Related posts:

Top