You are here
Home > Seks i erotyka > Aseksualizm

Aseksualizm

Czy związek z przyzwyczajenia ma sens?


Może Cię to mocno dziwić, zwłaszcza w czasach, gdy wokół nas coraz więcej seksu i coraz więcej osób, które żyć bez niego zwyczajnie nie potrafią. Okazuje się jednak, że wśród osób heteroseksualnych, biseksualnych i homoseksualnych pojawiła się czwarta grupa, których zwyczajnie seks nie interesuje. Dotyczy ich kwestia, jaką jest aseksualizm. Osoby aseksualne z własnej woli nie uprawiają seksu, nie mają takiej potrzeby i nie odczuwają popędu płciowego.

Jak rozpoznać aseksualizm?

Według dostarczanych nam obecnie danych aseksualizm dotyczy około 1% populacji, nie jest on więc zanadto popularny. Jak już wiesz podstawowym objawem aseksualizmu jest całkowity brak potrzeb seksualnych. Osobę aseksualną najłatwiej więc rozpoznać po tym, że zwyczajnie nie uprawia seksu. Warto jednak zauważyć, że wybór ten musi być świadomy i związane z obojętnością do stosunków seksualnych, nie zaś z wymuszonym czy zaplanowanym celibatem. Dodatkowo warto zauważyć, że osoby aseksualne nie odczuwają pożądania, nie odczuwają podniecenia i często przez społeczeństwo odbierane są jako zwyczajnie oziębłe.

Zasadniczo aseksualizm nie jest nabyty, z tym człowiek zwyczajnie się rodzi. Jeśli więc o aseksualizm posądzamy osobę, która w przeszłości prowadziła aktywne życie seksualne, które ją cieszyło, to nie mamy do tego podstaw. Warto również zauważyć, że aseksualizm nie ma niczego wspólnego z libido czy z impotencją. Nie powinno się zatem nazywać aseksualnym kogoś, kto seksu nie uprawia z uwagi na choroby.

Leczenie aseksualizmu

Jak to często bywa w medycynie tutaj również zdania seksuologów są podzielone. Jedni uważają, że seksualizm to choroba, która powinno się leczyć. Inni z kolei twierdzą, że to kolejna orientacja seksualna, z którą nic nie można zrobić, oni motywują to tym, że osoby aseksualne w związku ze swoim nastawieniem de seksu nie odczuwają cierpienia, więc nie można nazwać tego zaburzeniem.

Aseksualizm w związku

Pewnie trudno Ci wyobrazić sobie związek z osobą aseksualną, kiedyś analizowano to na męskim blogu taty. Tak się jednak składa, że osoby takie potrafią budować trwałe i udane związki. Nie ma co ukrywać – dla wielu osób związek z osobą aseksualną może być problemem nie do przeskoczenia, jednak warto pamiętać o tym, że w parę zawsze dobrać mogą się osoby o podobnym podejściu do seksu. W każdym razie jeśli już teraz wiesz, że rozpocząć możesz związek z osobą aseksualną i masz wątpliwości, czy Ci to odpowiada, to lepiej przerwij to już teraz. Później chcąc wykręcić się z takiego związku możesz narobić komuś wiele przykrości.

 

Related posts:

Top