You are here
Home > Zdrowie i uroda > Choroby weneryczne – chlamydia

Choroby weneryczne – chlamydia

Choroby weneryczne - chlamydia


Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że chlamydia powodować może wiele problemów. A to dlatego, że samo jej pojawienie może być niewidoczne lub mało groźne. Okazuje się jednak, że pojawienie się tej choroby może mieć bardzo złe konsekwencje, a niestety prawdopodobieństwo jego pojawienia się też jest całkiem spore, zwłaszcza u kobiet w wieku 20-30 lat, które podejmują sporą liczbę kontaktów seksualnych. Niezwykle istotne jest tutaj to, że chlamydia bardzo niebezpieczna jest dla noworodków.

Warto zauważyć, że chlamydia to infekcja, która u 75% kobiet przebiega bezobjawowo. Panie zmagającą się z tym schorzeniem cierpieć mogą w jej efekcie na nadżerki, cysty, zapalenie przydatków, a nawet na niepłodność. Jeśli choroba jest nieleczona i przewlekła, to prowadzić może nawet do zapalenia stawów.

Objawy chlamydii

Podstawowymi objawami chlamydii są wydzieliny z pochwy, które pojawiają się w większej niż wcześniej ilości. Zwyczajowo pojawiają się około 1-2 tygodnie po kontakcie z bakterią. Inne objawy, z którym spotkać mogą się osoby z tą chorobą są bóle podczas sikania czy też krwawienia z pochwy zwłaszcza po stosunku seksualnym.

Chlamydia a ciąża

Jak już wspomnieliśmy chlamydia może być bardzo niebezpieczna dla noworodków, a co za tym idzie jest też niebezpieczna w ciąży. W jej efekcie często dojść może do przedwczesnego porodu, pęknięcia pęcherza płodowego czy hypofrotii płodu. W trakcie porodu naturalnego dojść może do zakażenia samego dziecka, które cierpieć w efekcie tego może na zapalenie gałki ocznej, spojówek czy zapalenie płuc. Dzieci z chlamydią rodzą się z niską wagą ciała i są po prostu słabsze.

Na cale szczęście współczesna medycyna daje nam sporą gamę metod leczenia chlamydii, dzięki czemu powikłania z nią związane nie muszą być tragiczne.

Related posts:

Top