You are here
Home > Zdrowie i uroda > Czy można normalnie funkcjonować po usunięciu jajnika?

Czy można normalnie funkcjonować po usunięciu jajnika?

Choroby weneryczne - chlamydia


Wiele kobiet na myśl o życiu z jednym jajnikiem ma mdłości i czuje się słabo. Zwykle w sytuacji, w której do czynienia mamy z kobietą z jednym jajnikiem w pierwszej kolejności w jej głowie pojawia się pytanie o to, czy z jednym jajnikiem da się zajść w ciążę. Kobiety mają obawy, że brak tego elementu układu rozrodczego spowodować może niepłodność. Dziś chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.

Otóż okazuje się, że brak jednego z jajników nie powoduje niepłodności. Musisz wiedzieć, że w czasie cyklu menstruacyjnego u kobiety z dwoma jajnikami pęcherzyki dojrzewają i uwalniają komórki jajowe na zmianę raz na jednym, a raz na drugim z nich. Zatem w sytuacji, w której kobieta ma jeden jajnik, to on wykonuje całą pracę przewidzianą na dwa jajniki. I wbrew pozorom w takich przypadkach owulacja wcale nie występuje co drugi miesiąc, aczkolwiek i tak może się zdarzyć, tutaj jednak niezbędna jest już konsultacja z lekarzem, który będzie w stanie w danym miesiącu tu sprawdzić.

Warto też zauważyć, że usunięcie jajnika nie wpływa na miesiączkę, czyli ani na jej pojawianie się, zniknięcie, przebieg czy czas trwania. Miesiączka nie ma zwyczajnie z jajnikami nic wspólnego, tak samo jak i nie mają one wpływu na życie seksualne kobiety, która w czasie stosunku stale odczuwać może tę samą przyjemność, którą czuła mając dwa jajniki.

Widzisz więc, że brak jednego jajnika nie zmienia życia i nie jest powodem do zmartwień.

Related posts:

Top