You are here
Home > Dzieci i ciąża > Kwas foliowy – czym właściwie jest?

Kwas foliowy – czym właściwie jest?

Kwas foliowy - czym właściwie jest?

W jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy o tym, jakie witaminy potrzebne są kobiecie starającej się o dziecko. Wspomnieliśmy tam o kwasie foliowym, który przez wielu uznawany jest za oczywisty element suplementacji dla Pań starających się o dziecko. W tym tekście chcemy dokładniej Cię zapoznać z kwasem foliowym wyjaśniając Ci czym on tak naprawdę jest, jaki ma wpływ na Twój organizm i gdzie można go znaleźć.

Głównym zadaniem kwasu foliowego jest zmniejszenie ryzyka tworzenia się wad rozwojowych układu nerwowego u dziecka. Jeśli interesuje Cię fachowa wiedza, po którą w końcu tutaj przybyłaś, to musisz wiedzieć, że kwas foliowy to witamina z grupy B. W pożywieniu występuje ona w postaci związków nazywanych fachowo folianami. Kwas foliowy ma wiele różnego rodzaju synonimów i wśród społeczności często nazywa się go witaminą B9, folanem, kwasem pteroiloglutaminowym, Witaminą B11, Bc czy folacyną.

Fakty są jednak takie, że nazwa kwasu foliowego wywodzi sie od słowa „folium”, czyli łacińskiego liścia. A to dlatego, że pierwotnie kwas foliowy otrzymywano z liści szpinaku.

Źródła kwasu foliowego

Pewnie wiesz już, że kwas foliowy sprzedawany jest w tabletkach aptekach. Ale to nie jedyne źródło kwasu foliowego. Łatwo się domyślić, że jego podstawowym źródłem może być szpinak. Znaleźć można go jednak również w różnego rodzaju innych warzywach liściastych, spośród których wymienić można chociażby: sałatę, kapustę, brokuły, kalafior, brukselkę i szparagi.

Jeśli już przyjmujesz kwas foliowy, to warto, abyś wiedziała jakie są najpopularniejsze czynniki usuwającego go z organizmu. Są to: kawa, herbata i alkohol. Jeśli więc starasz się o dziecko, to pamiętaj, aby ograniczyć te napoje, by nie wypłukiwać z organizmu kwasu foliowego.

Related posts:

Top